22 січня 2018
День соборності і першого проголошення Української державності у ХХ столітті


переглянути

Ці події є одними із найважливіших в історії Української революції 1917 – 1921 років і загалом історії України XX століття.


Відповідно до Указу Президента України № 871/2014 від 13.11.2014 щорічно 22 січня відзначається День Соборності України.


Соборність означає, по-перше, об’єднання в одне державне ціле всіх земель, які заселяє конкретна нація на суцільній території. По-друге, – духовну консолідацію всіх жителів держави, згуртованість громадян, незалежно від їхньої національності. Нарешті, соборність невіддільна від державності, суверенітету й реальної незалежності народу – фундаменту для побудови демократичної держави.


Під час радянського тоталітарного режиму проголошення незалежності УНР і День Соборності не відзначалися. Із утвердженням влади російських більшовиків ці «контрреволюційні свята» стерли із суспільної свідомості. Однак, пам’ять про об’єднання УНР і ЗУНР в єдину Українську Державу зберігали мешканці Західної України й українська політична еміграція в країнах Західної Європи й Америки. День 22 січня там урочисто відзначався як свято незалежності та соборності Української держави.


Перше офіційне відзначення свята Соборності на державному рівні відбулося 22 січня 1939 року в Карпатській Україні в м. Хусті.


А у 71-у річницю Акта злуки (22 січня 1990 року) в Україні відбулася одна з найбільших у Центральній і Східній Європі масових акцій – «живий ланцюг» як символ єдності східних і західних земель України та знак ушанування подій Української революції. Більше мільйона людей, узявшись за руки, створили безперервний ланцюг від Києва до Львова. Акція стала одним зі свідчень того, що українці подолали страх перед комуністичним режимом і готові протистояти політиці комуністичної партії. Ця подія стала провісником падіння СРСР і відновлення незалежної України.


Упродовж багатьох десятиліть Акт злуки 22 січня 1919 року залишається символом віри, ідейним імперативом боротьби за незалежну, соборну державу.


За інформацією Українського інституту національної пам’яті http://www.memory.gov.ua/methodicmaterial/metodichni-rekomendatsii-do-dnya-sobornosti-ukraini-22-sichnya

31 травня 2020
Powered by ArtistSoft